Tajch - zajímavosti

Úvod » Akce » Do luftu! » 10 - Tajch » Tajch - zajímavosti

Vesecký rybník, Tajch, Mlýnský rybník nebo Teichmühle, to je několik jmen pro jeden krásný rybník v libereckém Vesci.

Pojmenování Vesecký rybník nese jednoduše proto, že se nachází v liberecké částí, která se tak nazývá.

Mlýnský se mu říká díky českému překladu německého názvu Teichmühle - to je historicky oficiální německý název rybníka (doslovný překlad je Mlýnský rybník).

No a nakonec pojmenování Tajch nebo Taich. V překladu z němčiny toto slovo znamená rybník, ale může to být i lidová úprava původního německého názvu.

 

Úplně prapůvodně, se ale v historii jmenoval Teichmühler Teich, neboli rybník rybničního mlynáře.

To proto, že na Lučním potoce, kousek pod hrází současného rybníka kdysi opravdu klapal mlýn, který je v onom místě doložen už v 18. století. Dodnes je na Lučním potoce stavba, která využívala pohon z vodní turbíny, ale od rybníka už je daleko.

 

Oblast nynějšího rybníka patřila v minulosti rodu Rohanů, kteří sídlili na Sychrově. V místě se tehdy nenacházel jeden velký rybník, ale tři malé rybníčky. Těm se říkalo Žabí louže.

 

Tajch jak ho známe dnes, byl vybudován koncem 19. století za účelem zadržování a odběru vody na Mlýnském potoce.

Je velký zhruba 2 ha a jeho přítokem je Mlýnský potok.

 

Dnes slouží hlavně jako rekreační místo pro rybáře, plavce, bruslaře a na své si zde přijdou i otužilci.

Okolo břehu, vede naučná stezka, kde se dozvíte nejen o místu jako takovém, ale i o přírodních krásách a zajímavostech. O vzácných rostlinách a o některých vodních i podvodních obyvatelích rybníka.

Velkou vzácností jsou zde stále zachované slatinné loučky a rašeliniště, kde může přebývat mnoho vzácných a ohrožených druhů.

 

Zároveň si odsud můžete udělat krásný výlet na rozhlednu Císařský kámen a projít si naučný okruh přes Mojžíšův pramene a zpět k Veseckému rybníku.